شکایت کیفری

شکایت کیفری چیست؟ آیا بدون داشتن وکیل هم می توان شکایت کیفری خود را به سرانجام برسانید؟ در این نوشته قصد داریم به بررسی دقیق شکایات کیفری بپردازیم.

در ابتدا به بیان تفاوت شکایت کیفری و شکایت حقوقی می پردازیم.

دعوای کیفری به عملی مربوط می شود که در صورت ارتکاب به آن دادگاه برای آن مجازاتی را در نظر می گیرد ولی در دعوا و شکایت حقوقی در صورت ارتکاب به عملی دادگاه برای آن مجازاتی در نظر نمی گیرد و فقط کسی که مرتکب به آن شده است ملزم به دادن حق قانونی سایر افراد یا ادای تکالیف می شود.

در صورتی که دچار تضییع حق شده باشیم مجبوریم که با طرح یک شکایت حق خود را به صورت قانونی بگیریم.حال باید بدانید که طرح شکایت به دو دسته شکایت حقوقی و شکایت کیفری تقسیم می شود که در بالا به توضیح و شرح آن ها پرداخته ایم.

شکایات کیفری به چه فاکتورهایی نیاز دارد

اولین نکته این است که این نوع شکایت را روی هر نوع کاغذی می توان نوشت و به مراجع قضایی ارائه داد.ولی شکایت حقوقی حتما باید در کاغذ و برگه های مخصوص به خود نوشته شود در غیر اینصورت مورد پذیرش نیست.

برای رسیدگی به دعوا و پرونده کیفری در ابتدا باید به دادسرا رجوع داده شود و بعد از انجام دادن تحقیقات در کلانتری و دادسرا و کسب اطلاعات لازم به دادگاه ارسال می شود.ولی دادخواست حقوقی مستقیما به دادگاه ارسال می شود.

برای مطرح کردن شکایت های کیفری در دادگستری نیازی به داشتن وکیل پایه یک نمی باشد ولی برای پرونده های حقوقی نیاز به وکیل دادگستری می باشد.

نحوه رسیدگی پرونده های کیفری

با مطرح شدن شکایت شاکی دادسرا موظف است که رسیدگی خود را شروع کند.برای مطرح کردن شکایت باید به دادسرایی مراجعه کرد که جرم مورد نظر در حوزه آن دادسرا اتفاق افتاده است.

شکایتی که از جانب شما تنظیم می شود و به دادسرا ارائه می شود باید دارای فاکتورهای مورد نظر باشد البته این فاکتورها بسیار کم تر از باید ها و نبایدهایی است که در یک دادخواست حقوقی باید رعایت شود.بهتر است که با یک مشاور حقوقی یا یک متخصص در زمان تنظیم یک دادخواست مشورت کنید.

مراحل رسیدگی به شکایت کیفری

رسیدگی به شکایت کیفری دارای سه مرحله است:

۱٫تنظیم شکایت و شروع تحقیقات

۲٫رسیدگی ابتدایی دادگاه

۳٫رسیدگی تجدید نظر برای تنظیم کردن شکواییه

برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی تهران وکیل تماس برقرار کنید.