طلاق توافقی چیست

طلاق توافقی چیست

طلاق توافقی چیست

طلاق توافقی چیست

طلاق توافقی چیست؟ طلاق توافقی همانطور که از نامش پیداست، با توافق زوجین صورت می گیرد، زوج هایی که پس از مدتی از زندگی مشترک به این نتیجه می رسند که ادامه ی زندگی برایشان مقدور نیست، تصمیم به طلاق توافقی می گیرند. در طلاق توافقی، خواهان، هر دو طرف هستند و برای گرفتن این طلاق باید دادخواستی را تنظیم نمایند.

دادخواست طلاق توافقی به این شکل است که در ستون خواهان، نام زوجین نوشته می شود و عنوان دادخواست، طلاق توافقی نوشته می شود. قبل از ارائه ی دادخواست طلاق توافقی زن و مرد باید در باره ی مهریه، حق حضانت فرزند، نفقه و … به تفاهم رسیده باشند و بعد دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کنند.

زوج هایی که با دادخواست طلاق توافقی به دادگاه مراجعه می کنند، معمولا زمان زیادی نمیبرد که دادگاه حکم عدم سازش آن ها را صادر می کند و زوجین می توانند با داشتن این حکم به یکی از دفاتر طلاق مراجعه کنند و طلاق خود را ثبت نمایند، البته حکم عدم سازش صادر شده سه ماه اعتبار دارد و بعد از پایان اعتبار حکم، دیگر هیچ ارزش قانونی ندارد.

معایب طلاق توافقی

معمولا بعد از گرفتن حکم عدم امکان سازش از سوی دادگاه، بعضی از زوج ها به دفتر طلاق مراجعه نمیکنند تا طلاق خود را به ثبت برسانند، بنابراین علاوه بر توافقاتی که در هنگام طلاق توافقی زن و مرد انجام می دهند، باید این مورد هم به صورت توافقی برطرف نمایند تا در هنگام طلاق دچار مشکل نشوند.

مزایای طلاق توافقی

در گرفتن طلاق توافقی نیازی به تشکیل پرونده نیست، همچنین از رفت و آمد های طولانی در دادگاه جلوگیری می شود. هچنین از دخالت های خانواده ها جلوگیری می شود، زوجین به راحتی حکم عدم سازش را از دادگاه دریافت می کنند. طلاق توافقی در کمتر از یک روز انجام می شود. با این کار هم خانواده ها هم فرزندان از تنش ها دور می شوند و در بعضی مواقع منجر به رجوع طرفین برای شروع زندگی جدید می شود.