کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری چیست؟ در کانون وکلای دادگستری چه اقداماتی صورت می گیرد؟ در این نوشته قصد داریم به بررسی کانون وکلای دادگستری بپردازیم.
در ابتدا باید بگوییم که کانون وکلا یا کانون وکلای ایران یک نهاد غیردولتی و خصوصی می باشد که البته در کشورهای مختلف ایجاد شده است.هدف از تشکیل این کانون پشتیبانی و حمایت از وکیل و در مرحله دوم نظارت دقیق بر نحوه عملکرد و انجام وظیفه آن ها صورت می گیرد.
کانون وکلا یک موسسه مستقل است که دارای شخصیت حقوقی می باشد که محل برگزاری آن در مقر دادگاه عمومی هر استان می باشد.
کانون وکلا قدیمی ترین نهاد ایرانی مردم نهاد است که بنا بر لایحه استقلال کانون وکلا که در سال ۱۳۳۱ تصویب شد بعنوان نهادی با موجودیت حقوقی و البته مستقل به وجود آمد.هرچند باید بگوییم این کانون پیش از این تاریخ نیز وجود داشته است ولی ماهیت و استقلال آن به رسمیت شناخته نشده بود.
این کانون از نهادهای زیر تشکیل شده است: هیئت مدیره،رئیس،دادگاه انتظامی وکلا و دادسرای انتظامی وکلا نهادهای این کانون هستند.

وظایف کانون وکلا دادگستری

وظایف کانون وکلا به قرار زیر است:
اهدا پروانه وکالت و فعالیت به فارغ التحصیلان و داوطلبانی که واجد شرایط قانونی دریافت پروانه وکالت هستند.
رسیدگی و اداره امور مربوط به وکالت دادگستری و نظارت و بازرسی بر فعالیت ها و کارهای وکلا و کارگشایان
اگر وکیلی مرتکب تخلف شد باید مورد رسیدگی و نظارت این کانون قرار گیرد و حتی انجام تعقیب انتظامی وکلا و کارگشایان مجرم نیز باید صورت گیرد که این رسیدگی باید از طریق دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا صورت گیرد.
معاضدت قضایی.
فراهم کردن بستر و وسایل و ابزارهایی که برای پیشرفت علمی و عملی وکلا ضروری و مورد نیاز است.

اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران

این نهاد غیردولتی است که با هدف ارزیابی و پذیرش متقاضیان وکالت و ایجاد هماهنگی میان کانون های وکلای دادگستری تشکیل شده است.