میزان مهریه مناسب

میزان مهریه مناسب

میزان مهریه مناسب :امروزه خانواده ها در مراسمی به نام “بله بران” در مورد مسائل مشترکی در رابطه با زندگی زوج های جوان با مهربانی با یکدیگر صحبت میکنند. آنها خواهان خوشبختی هر دو جوان هستند و می خواهند زندگی آنها هرچه زودتر سر بگیرد. اما زمانی که صحبت از مهریه میشود شکل گفت و گو ها کمی تغییر میکند

و هرکدام از خانواده ها تلاش میکنند تا شرایط و عقاید خود را به شکل محترمانه به طرف مقابل تحمیل کنند. بعد از ازدواج هم در رابطه با مهریه صحبت هایی صورت میگیرد و در صورت مطالبه زن مشکلات فراوانی به وجود می آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی قوانین مهریه کلیک نمایید.

 میزان مهریه مطلوب برای یک ازدواج خوب چقدر است؟

در پاسخ باید گفت اسلام برای تعیین مقدار مهریه حد و اندازه ی مشخصی تعیین نکرده است و تعیین مقدار آن به توافق طرفین بستگی دارد.

این این امر آن است که اگر مثلا برای آن یک حداقلی تعیین میکرد (مثلا یک سکه) شاید شخصی توانایی پرداخت همان یک سکه هم نداشت و هیچ گاه نمی توانست ازدواج کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی میزان مهریه کلیک نمایید.

درست است که اسلام برای آن حدی تعیین نکرده است اما تاکید دارد که مقدار آن زیاد نباشد. در رابطه با این موضوع امام علی (ع) میفرمایند: مهریه‌ی را زیاد نکنید زیرا دشمنی می‌آورد. آقایان باید در ابتدا حدود مهریه را بدانند یعنی از خانم بپرسند که میزان مهریه ای که در نظر دارند چقدر است. البته نیازی به پرسیدن رقم نیست حدود آن را هم بدانید خوب است. اگر این حدود را ندانید

ممکن است تا مراسم بله بران به مشکل بخورید. مواردی وجود دارد که در رابطه با مهریه هیچ گونه صحبتی نکرده اند و در مراسم بله بران خانواده ی دختر مهریه سنگینی را تعیین می کنند و مرد نه میتوتند بپذیرد و نه میتواند رد کند.

بهتر است زوج های جوان بدانند که مهریه ضامن بقای یک زندگی مشترک نیست زیرا اگر مردی نخواهد زندگی کند آنقدر راه  کار هایی بلد است که از زندگی فرار کند و یا به زندگی مشترک ادامه ندهد.

گاهی  اوقات مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد ولی زیر بار پرداخت مهریه سنگین نمیرود . به هر حال مهریه حق زن است و خدا آن را برای زن تعیین فرموده است و علاوه بر آن مهریه برای زن یک پشتوانه محسوب می شود ولی باید در حد متعارف تعییین شود . منظور از این حد متعارف آن است که خانواده ی دختر به پسر رقم سنگینی به عنوان مهریه پیشنهاد ندهند و همچنین خانواده پسر هم مهریه کمی را به دختر تحمیل نکنند. پس در نتیجه مهریه باید در حد توان مالی پسر تعیین شود.

بسیار دیده شده است که به علت مهریه های ناچیز ، آقایی که نمیتوان گفت که انسان سالمی است و بعدا مشکلاتی را با وقاحت تمام برای دختر به وجود می آورد. مثلا این مرد ممکن است بگوید که اگر همسرش از این وضع ناراضی است چون مهریه اش بسیار کم است خیلی راحت او را به محضر ببرد و مهریه را پرداخت کند.

امروزه طبق قانون حمایت از خانواده ،افرادی که قادر به پرداخت مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه نیستند، از زندانی شدن آنها جلوگیری میشود و مرد طبق قانون مهریه را به صورت اقساطی به زن پرداخت میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی مهریه عندالمطالبه کلیک نمایید.