حق الوکاله وکیل چیست

حق الوکاله وکیل چیست و چگونه می توان آن را محاسبه کرد؟

حق الوکاله وکیل حقی است که در عوض انجام کارهای حقوقی از فرد دریافت می شود. شاید قبل از انجام محاسبه حق الوکاله، برای شما این سوال داشته باشید که حق الوکاله چیست؟ و یا تمبر مالیاتی وکیل چیست؟ در پاسخ این سوال بهتر است این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

حق الوکاله چیست؟

حق الوکاله در واقع به پولی گفته می شود که وکیل شما بابت دفاع از شما و پیشبرد پرونده از شما دریافت می کند. با توجه به اینکه وکالت شغلی آزاد در نظر گرفته می شود، پس وکیل هیچگونه محدودیتی در تعیین دستمزد خود ندارد. البته طبق عرف، حق الوکاله با توافق طرفین یعنی وکیل و موکل صورت می گیرد و بستگی به میزان زحمت و ساعات کار وکیل و نوع پرونده دارد.

تعرفه حق الوکاله وکیل دادگستری

برای محاسبه حق الوکاله از موکل باید بدانید که بعد از تعیین مبلغ و توافق بر قیمت، یک دوم را ابتدای کار و یک دوم دیگر را پس از صدور رای قطعی دریافت می‌کنند به عبارتی دیگر 50 درصد اول کار و 50 درصد آخر کار گرفته می شود.

حق الوکاله وکیل چیست

حق الوکاله دعاوی مالی چقدر است؟

در مورد محاسبه حق الوکاله دعاوی مالی معمولا برای موارد بالای ده میلیون تومان حدودا 10٪ و بالای صد میلیون تومان حدودا 4% و بالای پانصد میلیون تومان حدودا 2% تا 3% در نظر گرفته می شود.

حق الوکاله وکیل در مراجع غیر قضایی

در خصوص حق الوکاله در مراجع غیر قضایی مثل: دیوان عدالت اداری دستمزد وکیل طق آیین نامه چیزی حدود 60 درصد به دعوای بدوی و 40 درصد به دعوای تجدیدنظر اختصاص پیدا می کند.

حق الوکاله امور اجرایی

در رابطه با امور اجرایی در دادگاه‌ها و شعب اجرایی ثبت حدودا 2 درصد نسبت به محکوم به یا مورد اجرا تعیین می‌شود.

نحوه دریافت حق الوکاله

تعهد وکیل از نوع تعهد به وسیله است نه تعهد به نتیجه. به بیان روان تر، وکیل همه تلاش خود را می کند ولی ضمانت ندارد و هیچ بهترین وکیل هم نمی‌تواند صد در صد به موکل قول پیروزی و موفقیت در دفاع از پرونده را بدهد.

برای دریافت حق الوکاله باید قبل از شروع کار مبلغی را به وی بدهید و بعد از پایان کار نیز رقم توافقی را به وی پرداخت کنید.

سپاس از توجه شما

اشتراک‌گذاری