تمکین و عذم تمکین

تمکین چیست و عدم تمکین به چه معناست ؟

بعد از اینکه عقد نکاح بطور صحیح واقع شود، هر یک از زوجین (زن و مرد) در مقابل یکدیگر به انجام وظایف مشخصی متعهد می گردند، تمکین در واقع به معنای انجام وظایف زناشویی توسط زوجه (زن) می باشد. در این مطلب با معنا درست تمکین و قوانین عدم تمکین بیشتر آشنا می شوید…

تمکین چیست ؟

مطابق با قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، از جمله وظایف زن به این صورت است که در منزلی سکونت داشته باشد که شوهر او انتخاب کرده است به شرط آنکه منزل، متناسب با شئونات زن انتخاب شود. بنابراین سکونت زن در منزلی که شوهر او انتخاب می نماید یکی از موارد تمکین زن محسوب می شود.

انواع تمکین

تمکین به دو صورت می باشد:

1.تمکین خاص
2.تمکین عام

الزام به تمکین به چه صورت می باشد؟

در صورتی که زوجه (زن) بنا به هر علتی از شوهر خود تمکین (عام یا خاص) نکند عدم تمکین صورت میگرد، در اینصورت مرد میتواند دادخواست الزام زن به تمکین را از طریق مراجعه به یکی از دفترهای خدمات قضایی دادخواست عدم تمکین خود را ثبت کند. بعد از ثبت دادخواست، پرونده از طریق دفتر خدمات قضایی به دادگاه خانواده محل اقامت زوجه ارسال می شود. توصیه میگردد قبل از ثبت دادخواست الزام به تمکین، اظهارنامه ای با موضوع تمکین زوجه و بازگشت او به منزل، ارسال گردد.

وظایف زوجین در مورد تمکین و عدم تمکین

در دادگاه مطالبه نفقه، زن موظف است که ثابت کنید که ناشزه نبوده است و از شوهر خود تمکین کرده است اما با تمام این اوصاف شوهرش نفقه او را پرداخت نکرده است چرا که ماده ١١٠۶ قانون مدنی عنوان میکند که در نکاح دائم پرداخت نفقه از وظایف شوهر است. به محض وقوع صیغه عقد، زن و شوهر در مقابل یکدیگر موظف به انجام وظایفی هستند.

زن ناشزه کیست ؟

زن ناشزه به زنی می گویند که از همسرش تمکین نکند. یعنی وظایف خود را که قانون به عهده وی گذاشته است انجام ندهد. درواقع زن ناشزه زن نافرمانی می باشد که بدون دلیل قانونی از تمکین عام و خاص در مقابل همسرش امتناع می کند و مرد در چنین شرایطی می تواند به او نفقه پرداخت نکند و الزام او را به تمکین از دادگاه بخواهد.

آیا مرد هم میتواند عدم تمکین داشته باشد؟

خیر. اما اگر مرد در صورتی که وظایف زناشویی خود را به درستی انجام ندهد در قانون یک سری ضمانت هایی برای عدم انجام ضمانت اجراهایی برای او پیش بینی شده است که در متن آمده است.

کپی از مطلب فوق تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. سپاس از همراهیتان

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *