آشنایی با مراحل ثبت برند

هر شرکتی برای اینکه خودش را توسعه و رشد دهد، نیاز به ثبت برند دارد تا بتواند برند خودش را تبلیغ کرده و نام برندش را در ذهن‌ها ثبت کند.

آشنایی با مراحل ثبت برند

برای اینکه بتواند برند شرکت‌تان را ثبت کنید، نیاز است با مراحل ثبت برند آشنا باشید و بدانید چه مدارکی برای ثبت برندتان نیاز است.

برند چیست؟

برند در واقع یک اسم و یا علامت تجاری یا همان لوگو برای یک کسب و کار است که مشتریان و شرکت های دیگر، آن کسب و کار را با آن تصویر یا نام می شناسند. در سراسر دنیا شرکت های مختلف برای اینکه بتوانند نقش و نام خود را در ذهن مشتری حک کنند، یک نام منحصر به فرد و یک تصویر جذاب و جدید به عنوان لوگو برای خود در نظر می‌گیرند.

ثبت برند

برند در واقع به یک کسب و کار از هر نظری اعتبار و ارزش می‌دهد. مشتریان زمانی که از یک برند خریداری می‌کنند یا از خدمات آن استفاده می‌کنند، حس اعتماد بیشتری دارند و راحت‌تر می‌توانند برند و کسب و کار مورد نظر را به دوستان خود نیز معرفی نمایند.

شرایط ثبت برند

اولین و شاید مهم‌ترین مورد در شرایط ثبت علامت تجاری و برند و لوگو تجاری «عدم شباهت برند و لوگو انتخاب شده به برند های ثبت شده قبلی» است. در کل محدوده ای که قرار است برند فعالیت کند و در کل ایران فقط باید یک برند و لوگو تجاری به این نام وجود داشته باشد. پس بعد از انتخاب نام برند و طراحی لوگو تجاری باید به سراغ چک کردن شباهت آن با سایر برند ها بروید.

ثبت برند

برای جلوگیری از شباهت برند، باید تمامی استعلام های لازم را در مورد برند انتخاب شده انجام دهید تا متوجه شوید که برند و لوگو تجاری شما شباهتی به برند های ثبت شده قبلی ندارد.

اگر می خواهید برای ثبت برندتان اقدام کنید، بهتر است ابتدا لیست وکلای ثبت برند در شیراز را مطالعه کنید.

انتخاب نام خلاقانه و جدید برای برند

انتخاب اسم مناسب برای هر برند جزو مهم‌ترین شرایط ثبت برند است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید برند خود را به خوبی به مخاطبین خود معرفی نمایید.

در قوانین مورد نظر برای ثبت برند اینگونه آمده است که استفاده از اسامی مشاهیر، بزرگان و اسامی خاص و یا اسامی نهادهای ملی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

ثبت برند

از دیگر شرایط می‌توان به عدم استفاده از نام مکان‌های جغرافیایی و تاریخی نام برد. در واقع هر چقدر که بتوانید یک نام خلاقانه‌تر و جدیدتر برای برند خود انتخاب کنید، شانس ثبت کردن برند تجاری شما بالاتر می‌رود.

طراحی لوگو و علامت تجاری

برای لوگو تجاری نیز باید به شرایطی که در نظر گرفته شده است دقت نمایید. لوگو تجاری که طراحی و برای برند خود انتخاب می کنید نباید به هیچ عنوان شباهتی به لوگوهای تجاری طراحی شده قبلی داشته باشد. در واقع می‌توانیم بگوییم که برای طراحی لوگو تجاری نیز هر چقدر لوگو شما خلاقانه‌تر باشد، شانس ثبت کردن برند تجاری برای شما بالاتر می‌رود.

ثبت برند

علائم تجاری که نمی توان ثبت نمود

پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی

علامت یا آرم‌های دولت ایران

علامت هلال احمر

پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران

علامت تجاری موسسات رسمی مانند صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و …

كلمات و یا عباراتی كه موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و ایران و امثال آن

علائمی كه مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.

واژه های عام: به عنوان مثال کلمه رایانه و یا کتاب به تنهایی قابل ثبت نیستند زیرا این کلمات واژه هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند.

واژه های توصیف کننده: این کلمات به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار می‌روند. مثلا خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند، قابل ثبت نخواهد بود.

علائم گمراه کننده: به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد. چرا که موجب تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان شده و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه: به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین ، هنجارهای اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت است.

پرچم، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی اعلام شده به طور معمول قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین المللی داشته باشند.

ثبت برند

همچنین موارد زیر قابل ثبت نخواهد بود:

در صورت تشابه زیاد علامت و برند دو موسسه به طوری که کالا و خدمات دو موسسه از هم قابل تمایز نباشند.

علامت یا نام تجاری که عینا یا به شکلی گمراه کننده مشابه یا ترجمه علامت یا نام تجاری برای همان نوع کالا ، خدمات و طبقه ، اما متعلق به موسسه یا فرد دیگری باشد.

عین علامتی که پیش از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت شده باشد و یا شخص دیگری قبلا تقاضای ثبت داده و تاریخ تقاضای آن فرد مقدم باشد و یا دارای حق تقدم ثبت باشد.

برای راحت تر ثبت کردن برندتان، می توانید لیست وکلای ثبت برند در تهران را مطالعه کنید.

استعلام ثبت برند

همانطور که گفته شد، نام لوگویی که برای آن طراحی می‌کنید، نباید به هیچ عنوان شباهتی به برند های ثبت شده قبلی داشته باشد. در هر موضوعی که قصد داشته باشید لوگو و علامت تجاری را به صورت قانونی به ثبت برسانید، باید ابتدا استعلام های لازم در مورد آن موضوع و برند را انجام دهید.

ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی

کپی شناسنامه و کارت ملی جدید

کپی مجوز فعالیت که می‌تواند جواز کسب، پروانه بهره برداری و … باشد.

تصویر کارت بازرگانی (در صورت نیاز برای ثبت برند به صورت لاتین و انجام صادارت و واردات)

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی

تصویر مدارک شناسایی اعضا شامل کارت ملی جدید و شناسنامه

تصویر آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت

کپی مجوز فعالیت (جواز کسب – پروانه بهره برداری و …)

تصویر علامت تجاری به تعداد و ابعاد لازم

تصویر کارت بازرگانی معتبر در صورت نیاز به انجام مراحل ثبت برند لاتین

مراحل ثبت برند‌

برای اینکه برند خود را به صورت قانونی به ثبت برسانید، لازم است تا مراحل زیر را طی کنید:

  1. تهیه اظهار نامه در وب سایت مالکیت معنوی
  2. ثبت نام اولیه
  3. ارزیابی و بررسی مدارک فوری توسط کارشناسان اداره ثبت، بخش ثبت علائم تجاری
  4. تأییدیه مدارک متقاضی لازم است دو نسخه از قرارداد را تهیه کرده، یک نسخه را بایگانی نموده، و نسخه دیگر را همراه با مدارک دیگر مجددً از طریق پست به آدرس مرکز مالکیت معنوی ارسال نماید.

ثبت برند

جمع بندی درباره آشنایی با مراحل ثبت برند

برای ثبت برندتان حتماً به مواردی که گفته شد توجه کنید تا مراحل مورد نظر شما بدون هیچ مشکل و مانعی طی شود و بتوانید برندتان را به خوبی ثبت کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *